Płyn do kąpieli dla noworodka – czym kierować się w wyborze?


Kąpiel dla noworodka to zupełnie innego rodzaju przeżycie niż dla osoby dorosłej, oswojonej z tym rytuałem. Dla świeżo upieczonych rodziców to wyjątkowe chwile w życiu ich dziecka i każda kwestia dotycząca tego zajęcia, jak odpowiednio dobrany płyn do kąpieli dla noworodka staje się najważniejszą sprawą, która zaprząta ich w czasie szykowania wyprawki dla dziecka. Jak więc wybrać odpowiedni płyn do kąpieli dla niemowląt i czym kierować się mając do czynienia z tysiącem produktów na rynku?

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy jest na nią czas?
Dziecko po urodzeniu pokryte jest niezwykłą, dobroczynną dla jego delikatnej skóry substancją, jaką jest maź porodowa, chroniąca go przed wysuszeniem i atakiem bakterii groźnych dla zdrowia dziecka. Dlatego w odróżnieniu od dawnych czasów, kiedy dzieci kąpane były natychmiast po porodzie, co odbierało im w znacznym stopniu odporność, dzisiaj dzieciom pozostawia się nawet do dwóch dni po porodzie tę naturalną barierę ochronną, pozostawiając kwestię pierwszej kąpieli rodzicom już po powrocie ze szpitala do domu. Płyn do kąpieli dla niemowląt nie będzie więc elementem niezbędnym w wyprawce szykowanej do szpitala. Zazwyczaj wystarczy zabrać ze sobą specjalne chusteczki nawilżające i delikatnie oczyszczające, które mogą posłużyć nie tylko do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych dziecka, ale też w razie potrzeby – matki. W większości przypadków pierwsza kąpiel dziecka, jeśli w normalnym trybie wraca ono do domu, odbywa się już na miejscu, gdzie można przygotować wcześniej wszystkie niezbędne do kąpieli kosmetyki.

Płyn do kąpieli dla niemowląt – czym kierować się w wyborze?
Obfitość środków kąpielowych dla dzieci dostępna obecnie na rynku może łatwo przyprawić o zawrót głowy, dopełniony niezliczonymi dobrymi poradami od znajomych i rodziny, polecających środki, które sprawdziły się w ich przypadku. Wybierając więc odpowiednie kosmetyki dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i zrozumieniem składu środków w trakcie uważnego czytania ich opakowań. Warto pamiętać przy tym, że delikatna skóra dziecka nie ma aż tylu gruczołów łojowych wytwarzających tłuszcz chroniący nas, dorosłych, przed przedostawaniem się w głąb jej porów zanieczyszczeń i bakterii. Z tego też względu, kosmetyki dla dzieci nie mają tak jak tradycyjne mydło, tak silnego działania, zmywającego naturalny płaszcz lipidowy. a dodatkowo znajdują się w nich aktywne składniki ochronne dla powierzchni skóry.

Środki do pielęgnacji dzieci to tzw. emolienty – wyjątkowo delikatne kosmetyki, które zawierają wszystkie niezbędne składniki pozwalające na ochronę delikatnej skóry niemowląt przed wysuszaniem, a dodatkowo najczęściej przeznaczone także dla dzieci, które mają problemy z atopowym zapaleniem skóry. Kosmetyki tego typu, ze względu na swoją delikatność, polecane są nawet w przypadku osób dorosłych cierpiących na nadmiernie suchą i napiętą skórę lub nadal walczących z jej atopowym zapaleniem.

Kąpiel niemowląt – jak działać?
Oczywiście, nawet najdelikatniejsze środki kosmetyczne do pielęgnacji dzieci nie powinny być używane w zbyt dużej ilości. Wystarczy niewiele środka myjącego, aby w pełni oczyścić delikatną skórę dziecka w pierwszych dniach i tygodniach jego życia. To rodzice, obserwując dziecko i ustalając swoisty rytm jego codziennego życia, decydują także, czy należy je kąpać każdego dnia, czy, jak często obecnie jest popularne – co 2-3 dzień, dopóki dziecko nie zacznie raczkować i bardziej się brudzić, pozwalając pozostawać naturalnemu płaszczowi lipidowemu dłużej na skórze dziecka.