Najczęstsze objawy astygmatyzmu


Jeżeli w naszej rodzinie, a zwłaszcza u rodziców, występowała wada wzroku, jaką jest astygmatyzm, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że z czasem zaburzenie to pojawi się również u nas. W takich sytuacjach podstawową kwestią jest zaznajomienie się z podstawowymi, klasycznymi objawami tej wady wzroku, aby móc rozpoznać je możliwie jak najszybciej po tym, kiedy już się pojawią. Na szczęście symptomy astygmatyzmu – zwanego również niezbornością oka – są na tyle charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi wadami wzroku, że nie sposób w zasadzie nieprawidłowo zdiagnozować to zaburzenie. Umożliwia to szybką korekcję astygmatyzmu oraz wyraźne zmniejszenie nieprzyjemnych objawów już w początkowej fazie występowania tej wady wzroku.

Zatem postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie objawy ze strony narządu wzroku powinny zwrócić naszą szczególną uwagę i skierować nasze kroki do specjalisty z zakresu okulistyki. Jako pierwszym symptom pojawiają się zazwyczaj problemy z niewyraźnym widzeniem oraz uporczywymi zamgleniami w polu widzenia, które najpierw obejmują stosunkowo niewielkie obszary, zaś z czasem znacząco się powiększają. Jest to zjawisko, które doskwiera zwłaszcza osobom wykonującym pracę zawodową w charakterze kierowcy, ponieważ stwarza zagrożenie spowodowania wypadku drogowego na skutek rozmytego obrazu znaków drogowych bądź sygnalizacji świetlnej. W odróżnieniu od takich najpowszechniejszych wad wzroku jak krótko- czy też dalekowzroczność problem zamglonego obrazu dotyczy zarówno przedmiotów usytuowanych blisko oka, jak i tych znacznie od niego oddalonych.

Przy coraz częstszych problemach z rozmazanym obrazem znaczną ulgę przynosi osobom zmagającym się z niezbornością oczu częste mruganie. Jest to objaw towarzyszący astygmatyzmowi, który jest jednym z podstawowych symptomów, jakie możemy zaobserwować u dzieci. Najmłodsi często nie są w stanie zasygnalizować rodzicom czy też opiekunom problemów ze wzrokiem, ale na szczęście uważny rodzic będzie w stanie wychwycić fakt, iż jego pociecha zaczęła zdecydowanie zbyt często mrugać oraz mrużyć oczy – https://www.acuvue.pl/soczewki-kontaktowe/moist-astygmatyzm/zalety

Rozmazywanie niewielkich, jasno świecących punktów świetlnych to kolejnym symptom, towarzyszący wadzie wzroku, jaką jest astygmatyzm. Objawy z tej grupy dotyczą przede wszystkim takich obiektów jak reflektory samochodowe, lampki choinkowe czy też jasno świecące gwiazdy na nieboskłonie. Osoba zmagająca się z niezbornością oczu, zamiast widzieć precyzyjnie jeden jasny punkt, który emituje światło, odbiera świecący przedmiot jako wydłużoną, świetlną smugę.

Kolejnym charakterystycznym objawem niezborności oczu jest zaburzona percepcja konturów i krawędzi poszczególnych przedmiotów. Ostre w rzeczywistości brzegi u osoby zmagającej się z niezbornością wyglądają na rozmazane oraz niewyraźne. Dodatkowym symptomem jest nieprawidłowe odbieranie odległości i kłopoty z uchwyceniem prawidłowej perspektywy. Również kąty ulegają znacznemu zniekształceniu, co przyczynia się do kłopotów z zawieszeniem prosto nawet niewielkiego obrazka czy też zdjęcia na ścianie.

Astygmatyzmowi towarzyszą również częste, uporczywe bóle głowy, które są przez część osób mylone z migrenami. Oprócz tego oczy ponadprzeciętnie często szczypią, a niekiedy również łzawią. Okuliści zwracają również uwagę na fakt, iż osoby z astygmatyzmem wyjątkowo często przekrzywiają głowę, co ma pomóc im uzyskać ostry i wyraźny obraz widzianych przedmiotów.

Jak widać objawy astygmatyzmu są wyjątkowo charakterystyczne i trudne do przeoczenia. Na szczęście zastosowanie odpowiednio dobranych soczewek typu multifokalnego daje świetne rezultaty i znacznie poprawia komfort widzenia.