Dlaczego warto prowadzić kalendarzyk miesiączkowy? Czym on jest?


Poznanie praw, jakimi rządzi się nasze ciało, to obowiązek każdej kobiety. Dzięki temu lepiej rozumiesz swój organizm i zyskujesz wiedzę na temat tego, jak sprawić, by czuć się dobrze. Prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego znacznie ułatwia dbanie o siebie.

Czym jest kalendarzyk miesiączkowy?
Przykładowy kalendarzyk miesiączkowy często dołączany jest do opakowania tamponów – przykładowo marki O.B. To kalendarzyk, w którym dni oznaczone są krateczkami. Dzięki temu w wygodny i przejrzysty sposób jesteś w stanie zaznaczyć, kiedy wystąpiło ostatnie krwawienie i jak długo trwało.

Jak prowadzić kalendarzyk miesiączkowy?
Przede wszystkim – regularnie! Od momentu, jak zaczęłaś miesiączkowanie, to, kiedy wystąpił okres, ma bardzo wielkie znaczenie. Po pierwsze, dla Twojej płodności, ale także pomaga w określeniu czy Twój organizm prawidłowo funkcjonuje. Przy każdej wizycie u ginekologa zostaniesz zapytana o to, kiedy było ostatnie krwawienie – w zależności od tego, w którym dniu cyklu jesteś, inaczej będzie wyglądała Twoja szyjka macicy, a nawet piersi!

Co można wyczytać z kalendarzyka?
Najważniejsze jest to, czy krwawienia występują w stałych odstępach. Najczęściej cykl trwa około 21 dni, ale i 35 jest normą, jeśli długość między miesiączkami drastycznie się nie zmienia. Pamiętaj, że stres, dieta i różne zmiany, jak wyjazd na wakacje, mogą wpływać na długość cyklu.
Kalendarzyk miesiączkowy
Dobrym pomysłem jest oznaczanie na swój własny sposób obfitości krwawień – np. wielkością krzyżyków. Dzięki temu możesz na przykład przygotować się, jakiego rozmiaru tampony O.B. będą Ci potrzebne i odpowiednio się wcześniej zabezpieczyć. Przeważnie okres trwa od 3 do 7 dni i z biegiem dni staje się coraz bardziej skąpy.

Kalendarzyk miesiączkowy może także ułatwiać w określeniu, w jakiej fazie cyklu się znajdujesz i jak bardzo jesteś płodna. Pamiętaj jednak, że metoda kalendarzykowa jest najmniej skuteczną metodą zapobiegania ciąży i może służyć jako pomoc, ale nie powinna być stosowana sama. Kalendarzyk okaże się natomiast niezbędny przy wprowadzeniu antykoncepcji hormonalnej – dzięki niemu będziesz wiedzieć, kiedy rozpocząć nowe opakowanie, założyć krążek czy nakleić plaster.
Miesiączka kalendarz